Sokaklar Yalan Söylemez

 

 

Hiç sordunuz mu kendinize Sarman Dedektif ve diğer kediler neden sokakta gezmeyi sever diye? Çünkü sokaklar yalan söylemez. Ne kadar makyaj yapılırsa yapılsın, azıcık toprağı eşeleyince gerçekler ortaya çıkar. Bakmasını bilen, toplumun, ülkenin gerçeklerini, sokaklardan okuyabilir.

Çok mu abarttım? Bu nasıl oluyor, gelin size birkaç eğlenceli örnekle anlatayım.

Rusya’nın kuzeyinden gelen biri ilk defa başka bir ülkeyi, İstanbul sokaklarını görüyor. Ağzı hayretten sarkmış… Nedeni bahçelerdeki güller. “Bunlar bizde asla durmaz, hemen biri koparır,” diyor… Bahçelerimizdeki güller ve bunların dalında solması, bana ilk defa gurur veriyor. Demek ki kimi açılardan dünyanın bazı bölgelerinden daha uygarız.

Sokakta özgürce dolaşan kediler, kulaklarındaki plastik işaretle köpekler, hatta atılan susamlara üşüşen güvercinler bile, yabancılar için değişik. Bunlar bizim için sıradan olsa da aslında hayvanlarla aramızda güzel bir ilişki olduğunu vurguluyor. Elbette madalyonun diğer yüzü de var: Örneğin Bağdat Caddesi civarında çok sayıda kuyruksuz kedi görülüyor. Bu, orada bazı insanların, sadistçe eğlence anlayışları olduğunu anlatıyor.

 

İstiklal Caddesi, en önemli yaya caddemiz. Yanlış anlaşılmasın, yine de bir yığın araç üzerinde vızır vızır dolaşıyor. Polis, ambulans, itfaiye gibi önemlilerini anladık da, diğerleri ne arıyor? Yani yasalar ve kurallar, bu ülkenin otoriteleri için geçerli olmuyor.

Aynı caddenin yolları birkaç yıl önce, üzerinde yürüyenleri aylarca çamur içinde bırakarak yeniden düzenlendi. Bu sırada caddenin bütün ağaçları söküldü. Birkaç duyarlı insan isyan etti. Tadilat tamamlandığında, ağaçların geri getirilip dikileceği söylendi. Şu anda en ünlü yaya caddemizin üzerinde ağaçtan eser yok. Tam bir beton yığını. Bu durum giderek doğadan uzaklaşan ve betonlaşan şehirlerimizin ve beyinlerimizin aynası değil mi?

 

 

Singapur: Şehrin içindeyken bile, sanki bir ormanda yürüyorsunuz. Binalar ve birbirinden güzel ağaçlar birbirine kaynamış. Doğa ve şehir kol kola büyümüş. İşin ilginci bolca yağmur yağmasına rağmen, sokaklarda bir parça çamur görmek de mümkün değil.

 

 

Page 1 of 3 | Next page