Light Mayt Derken Hamurabi Olmayın!

Saat gece yarısını geçmiş… Paspas’la ben, iki kedi, ikisi de zırdeli, başladık Perili Ev’in yanında yaşayan Dük’ü kızdırmaya. Kulübesine bağlı zincir hareketini sınırlıyor, bize de dalga geçmek için fırsat doğuyor. Suratı kızardıkça kızardı, ondan sonra açtı ağzını yumdu gözünü, başladı aralıksız havlamaya.

Tosun

 

Birkaç evin ışığı yanınca bize ikilemek düştü; çünkü yukarıdan daha önce çook tanımlanamayan yabancı cisim düştü. Neşeyle kaçıyorduk, ama o ne? Biz UFO beklerken, üzerimize karanlık devasa bir gölge düştü. Ben derim yaban domuzu; Paspas diyor Gergedan. Zıp! Anında saklandık gölgelerin arasına. Bu cüsseli, korkunç yaratık çıksın diye sokak lambasının ışığına.

 

Ne görelim, o hantal gölge bir kediymiş… Meğer Tosun isimli kedi obezmiş. İnsanları anladık da olur mu hiç sokak kedisinin obezi? Nasıl silahlı kanun adamları obez olamazsa, sokak kedisine de yakışmaz hiç. Biri hırsızı katili tutamaz, diğeri kuşu fareyi. Çöp kutusuna bile tırmanamaz. Madem insanlardan geçmiş bu hastalık kedilere, ben de düştüm bu illetin peşine. Çok sordum, çok gördüm, öğrendiklerimi size anlatayım diye. Mahalleli kedileri korumaya aldım bile.

Obezite hastalığı önceleri Amerika’da başlayıp, tüm dünyaya yayılmış. Hiç durur mu Türkiye’ye de bulaşmış. Nüfus içinde obez oranı 2011 rakamlarıyla %36’ymış. Kadınlarda %44’e ulaşmış. Yani neredeyse her iki kadından biri aşırı kilolu sınıfındaymış. Neyi yanlış yapıyorlar araştırdım, hareketsizliği bir kenara bırakıp, diğer bulduklarımı sizinle paylaştım. Aşağıdakileri okurken, normal bir erkeğin günlük kalori ihtiyacının yaklaşık 2.250 – 2.500 olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kadınınki daha da az.

 

Mert Besinler / Light Besinler: Sarman sistemiyle besinleri ikiye ayırabiliriz: Mert besinler, Light Besinler. Mert besinlerin içi dışı birdir. Gözünün içine bakar ve “Götür beni, göbeğin olayım senin,” der. İlk aklınıza gelen örnekler, tahminen sizin için de tehlikelidir. Zaten bunlara dayanamıyorsanız, bilgisizlik değil, irade sorununuz var demektir. Onu Sarman’dan beklemeyin, hiç değilse aşağıdakileri bilin.

 

Tahrik gücü yüksek sabah bombaları: İnsanlar eski usul kahvaltıyı bırakmışlar, iş yolunda ağızlarına bir şeyler tıkmaya başlamışlar. Hani poğaçalar, açmalar, küçük ya, lezzetli ya, ucuz ya, onlar da bunları mideye indirince hafif yediğini sanıyor. Hem doymuyor, hem de yediği poğaçanın yaklaşık yarısı kadar margarin yutuyor. Bir poğaça 200 kalori. Yani, sabah atıştırdığınız iki poğaçanın toplam değeri, tavuk suyu çorba + mantarlı et soteye denk geliyor.

 

Page 1 of 4 | Next page